Marka Çeşitleri

Marka Çeşitleri

Ortak Marka

Üretim veya ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir gurubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir. Örneğin, serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin kullanmış olduğu “m” harfinden oluşan şekilli ibare, eczacıların kullanmış olduğu yılanlı logo gibi…

Garanti Markası

Marka sahibinin kontrolü altında birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işarettir. Uluslararası yün Birliğine ait “woolmark” markası, Türk Standartları Enstitüsü tarafından, firmalara verilen standartlara uygunluk belgesiyle kullanılan TSE markası, ISO 9000, CE işareti, Zürih Üniversitesi tarafından diş çürümesine yol açmayan çikletler üzerinde kullanılan özel tasarımlı diş resmi de garanti markalarına örnek gösterilebilir.

Ticaret Markası

Bir işletmenin imalatını ve /veya ticaretini yaptığı mallan, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işarettir. Malların üzerine veya ambalajlara konulan markalar ticari markalardır.

Hizmet Markaları

Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir. Bankaların, sigorta şirketlerinin, hastanelerin, taşımacılık firmalarının, reklâmcılık, tv-radyo yayıncıları, oteller, restaurantlar gibi hizmet sektöründeki firmaların markaları hizmet markaları kapsamında korunmaktadır.

Yazar hakkında

markapatent administrator

Bir cevap yazın