Marka Tescil Süreçleri

Marka Tescil Süreçleri

Tescil edilmesi gereken markanın başvurusu yapılmadan önce marka vekili aracılığı ile ön araştırma yapılması gerekmektedir. Hatay marka tescili ofisi olarak bu hizmeti profesyonel ekibimiz ile sağlamaktayız.

Araştırma esnasında; öncesinde tescil edilmiş markalarla olan benzerlik varsa ve koruma altına alınmak istenen faaliyet alanları (sınıflar) açısından yapılmalıdır.

Ön araştırma süreçleri tamamlanmadan yapılan bir başvurunun direkt TPK tarafından reddedilmesi ya da diğer hak sahipleri tarafından yapılacak itirazlarla kolayca reddedilmesi riski vardır. Bu durum da hak sahibi için para ve zaman kaybına yol açmaktadır.

Marka tescil başvurusu, ön araştırmanın ardından TPK’ya yapılır. TPK başvuru dosyasını şeklen, benzerlik ve marka olma vasıfları açısından inceleyip kabul eder.

Bu aşamanın ardından markalar bülteninde ilgili markayı 3. Şahısların itirazına açar. İtiraz süresi 2 aydır. Herhangi bir itiraz gelmediği taktirde, TPK tarafından yürütülen süreç markanın tescil belgesine bağlanması ile son bulur.

Herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda bir marka, başvurudan tescile kadar geçen 6-8 ay içinde “tescilli marka” haline gelir.

Yazar hakkında

markapatent administrator